Je malý stres prospěšný?

„Pro svůj život potřebujete alespoň trochu stresu. Je to motivace, která vás bude posouvat vpřed. Bez něj neuděláte pořádně nic.“
Taky znáte takové řeči, nebo jim podobné „argumenty“?.

 

!!! Malý stres je prospěšný – BLBOST!!!

 

Stres je stres a není na něm vůbec nic dobrého (chybí v něm energie, aby vzniklo něco konstruktivního. Jinými slovy –  je to absence energie a dlouhodobě vede k vyhoření).

Kam nás tento přístup – stresovat sebe, stresovat druhé (podřízené, nadřízené, kolegy, partnery, děti, rodiče, voliče…) – dovedl? Určitě ne ke šťastnějšímu a spokojenějšímu životu. Jako nástroj rozhodně neslouží k lepším výsledkům, slouží jenom k demonstraci moci.

Jak tedy vliv stresu minimalizovat nebo úplně odstranit?

Odpověď je velmi logická a jednoduchá. Být energizovaný, cítit se dobře. V tomto stavu jste v mnohem lepší pozici k jakékoliv situaci nebo rozhodnutí. Tím, že jednáte z pozice vnitřní síly a moci (kterou představuje energie a kterou cítíte ve svém těle), jsou možnosti, řešení, nápady a výsledky mnohem, mnohem lepší, než když energii nemáte.

Pro názornost uvedu jednoduchý příklad. Máme dvě zahrady, ve kterých pěstujeme rudé růže. V jedné z nich se květiny zalévají vodou a růžím se daří. Druhá má stejnou péči, jen s tím rozdílem, že se růže vůbec nezalévají – žádná tekutina, žádná voda. A právě voda v tomto příkladu reprezentuje energii. Jaký bude v obou případech výsledek, si dovedete představit.

Energie zde představuje sílu – mít dobré nápady, budovat, tvořit, také motivaci, dosáhnout výsledek, vůbec něco chtít, jít si za svými sny a cíli.
Naproti tomu stresový stav není negativní energie – ona v něm totiž žádná energie není – proto všechny stresové stavy jenom reprezentují absenci energie. A co s tímto „základním stavebním materiálem“ chcete vytvořit nebo vymyslet?

O zvládání stresu se dočtete dále.

Řešení války - CZ titulky