Historie ťukání

Od doby, co v 80. letech minulého století zesnulý zakladatel TFT Dr. Roger Callahan „vyléčil“ ťukáním pod okem Mariin strach z vody, ušlo ťukání dlouhou cestu. Průkopníci jako Gary Craig, Silvia Hartmann, Robert. G. Smith, Rehana Webster, Dr. David Lake, Steve Wells, Karl Dawson, David Feinstein a Dr. Dawson Church pokračovali v další rozvoji ťukání a poskytli nám nové nástroje a metody, jako je Moderní energetické ťukání, Energy EFT, Klasické EFT, Pozitivní EFT, FAST EFT, OPTIMAL EFT, TBT, SET, klinické EFT a MATRIX Reimprinting. Tento článek vysvětluje historii ťukání, různých technik a jejich vzájemné srovnání.

Článek vznikl v dobré víře z mnoha různých zdrojů a je překladem ze GoE. Narazíte-li na chybu, kontaktujte nás.

• TFT – Thought Field Therapy
• Classic EFT – Emotional Freedom Techniques
• Modern Energy Tapping
• Energy EFT
• Positive EFT
• Optimal EFT
• Faster EFT
• TBT – Trauma Busting Technique
• SET – Simple Energy Techniques
• Matrix Reimprinting
• Clinical EFT


Historie TFT  (Thought Field Therapy)

• Zakladatel: Dr. Roger Callahan (1925 – 2013)
• Následník: Joanne M. Callahan (vdova po Dr. Roger Callahanovi)
• Začátek: ca 1980
• Vytvořeno ze: Starodávných map meridiánových drah a bodů
• Následovalo: Klasické EFT

roger - Historie ťukání

Dr. Roger Callahan (1925 – 2013)
zakladatel TFT

Dr. Roger Callahan byl původním objevitelem ťukání. Byl člověkem, který objevil, že po ťukání na meridiánové body se lidé cítí lépe.
Příběh TFT začal s pacientkou „Mary“, která měla intenzivní strach z vody. Po 18 měsících konvenční terapie s Callahanem jen velmi neochotně přišla k okraji bazénu a řekla, že cítí nepříjemné pocity v břiše. Jelikož Callahan ze starodávných meridiánových map věděl, že žaludek je spojen s bodem pod okem, napadlo ho požádat Marii, aby zatímco se soustředí na nepříjemné pocity v břiše, aby ťukala na bod pod okem. Po chvíli ťukání najednou Mary vykřikla: „Je to pryč! Můj strach z vody, je pryč! Už nemám ty příšerné pocity v břiše!“

Callahan začal experimentovat s ťukáním na meridiánové body a brzy zjistil, že přidáním dalších meridiánových bodů, na které by mohl ťukat, by mohl zvýšit svoji úspěšnost z údajných 20% na 97%. Jeho novinka“ byla zpočátku známá jako „Callahanovy techniky“, ale později se z nich stala TFT – Thought Field Therapy.
Callahan zemřel 4. listopadu 2013

My kurzy TFT nenabízíme, protože věříme, že jak Klasické EFT, tak nástupci Energy EFT i Moderní energetické ťukání (MET) nabízí mnohem více a jednodušší způsob ťukání pro pomoc sám sobě nebo profesionální práci.

Další informace o TFT, kurzech i profesionálech získáte na stránkách:
http://www.rogercallahan.com/


Historie EFT – techniky emoční svobody (Emotional Freedom Techniques)

 

• Zakladatel: Gary Craig
• Začátek: ca 1991
• Konec: Duben 2014
• Vytvořeno z: TFT, NLP
• Následovalo: Moderní energetické ťukání, Pozitivní EFT, Energy EFT, Optimal EFT, Faster EFT, Matrix Reimprinting, TBT, SET

GaryCraig - Historie ťukání

Gary Craig
Zakladatel EFT

Gary Craig se narodil 13. dubna 1940 v USA. Je stanfordským inženýrem, vysvěceným knězem a mistrem praktikem NLP.
V roce 1991 se Gary Craig stal studentem Dr. Rogera Callahana, zakladatele TFT, a během několika příštích let začal vytvářet EFT jako „protokol jednoho zastavení“, který by pokryl mnoho problémů.

Místo, abychom přiřazovali problém k ťukací sekvenci, tak na to jde TFT, v EFT používáme pouze jednu sekvenci a ťukáme na všechny body pro jakýkoliv problém. Tento přístup se mnohem snadněji dá naučit a také z celého procesu odebere intuici, takže výsledky budou spolehlivěji opakovatelné.
Dalším zásadním rozdílem mezi těmito dvěma technikami je, že TFT využívá v procesu „svalový test“ kvůli měření nevědomého odporu, nicméně Gary Craig se jej rozhodl odstranit, protože zejména v rukou začátečníků mohl být „zdrojem potenciální nepřesnosti“.

První EFT materiály vznikly v roce 1995, a to prostřednictvím EFT video kurzu. Jak Gary Craig vzpomíná:

„Nabídl jsem jej několika lidem z mého seznamu terapeutů (ca 20 lidí). Řekl jsem, že jim, že jim vše pošlu bez platby předem, a pokud se jim to bude líbit, že budou souhlasit s tím, že mi pošlou 150 dolarů. Většina z nich mou nabídku přijala a většina z nich mi i peníze poslala.“

Gary Craig, který je již v penzi, přemýšlel o tom, že nějaký druh EFT poradenství by byla „zábavná činnost“, a protože nepotřeboval peníze navíc, mohl ji dělat zdarma.

EFT se dál šířilo a těžilo hlavně z osobních doporučení, z vlastních zkušeností jednotlivých lidí a také z nově vznikajících internetových stránek a příspěvků. Gary Craig také rozesílal zpravodaj a povzbuzoval k příspěvkům, případovým studiím a mnoha úspěšných příběhů o EFT, které si lidé posílali e -maily. EFT bylo do značné míry založeno na politice „otevřenosti“, kde Gary Craig aktivně řekl „spojte EFT s jinými metodami“ nebo „inovujte jej, jak chcete“ – aniž by požadoval jakékoli licenční poplatky nebo na něj uvalil nějaká zákonná omezení.

V roce 1998 byla spuštěna webová stránka Garyho Craiga o EFT – www.EmoFree.com, přičemž doménové jméno bylo zaregistrováno o rok dříve. Gary Craig štědře nabídl každému, kdo chtěl, zdarma videokazetu „EFT Case Histories“ nebo „6 Days at the VA“. Na prodej byla také sada videí „The EFT Course“ z roku 1995 za 170,00 USD + poštovné a také jeho zbrusu nová sada videí „Steps toward becoming The Ultimate Therapist“ za 295,00 USD + poštovné. V tomto okamžiku si Gary Craig zaregistroval obchodní známku ™ a začal používat frázi „techniky emoční svobody“.

Zde je Homepage www.EmoFree.com, ze 7. prosince 1998.

emofree.com - Historie ťukání

Jak Silvia Hartmann ve své předmluvě k „Adventures in EFT“ vzpomíná:
„Na podzim roku 1998 se v mých internetových skupinách souvisejících s hypnoterapií neustále objevovala tři malá písmena – EFT. Zjevně to znamenalo techniky emoční svobody a lidé kvůli tomu doslova šíleli.
Došlo to až tak daleko, že moderátoři tuto techniku zakázali zmiňovat, protože diskuze, které byly původně vytvořeny pro hypnoterapeuty, neurolingvisty a obecně pro osobní rozvoj, byly doslova zahlceny EFT.“

adventures in eft - Historie ťukání

Adventures in EFT
Silvia Hartmann
1. paperback edice z 1999

Znala jsem některé lidí, kteří z této novinky byli tak nadšení, ale nemohla jsem si pomoci a divila se, co na tom, proboha, může být tak úžasného. Nakonec jsem navštívila www.emofree.com a ještě tentýž večer jsem zatelefonoval do států a objednala si základní kurz – 11 videí, 4 audiokazety a tlustý manuál.

Lidé začali požadovat certifikovaný profesionální EFT výcvik poskytovaný profesním orgánem, který reguloval členy a zajišťoval, že dodržují kodex chování upravující jejich etické a profesionální chování. Jedním z důvodů bylo, aby EFT praktici mohli pro svou praxi získat pojištění.

V reakci na tuto potřebu v roce 1998 založily Silvia Hartmann a Chrissie HardistyThe Association for Meridian Therapies” (The AMT), v roce 2006 byl název změněn na „The Association for Meridian and Energy Therapies“ a nakonec v roce 2016 byl změněn na The Guild of Energists (GOE).
Také v tomto roce skupina amerických psychologů založila „The Association for Comprehensive Energy Psychology“ (ACEP).

amt founders - Historie ťukání

Chrissie Hardisty & Silvia Hartmann
zakladatelky The GOE

Silvia Hartmann poté napsala profesionální EFT výcvik, známý jako „Meridian Energy Therapy Practitioner“ (MET Prac), jehož prostřednictvím získaly certifikaci odhadem desítky tisíc EFT praktiků. GoE považovalo EFT za „ambasadora moderních energetických technik“, a proto to bylo hlavní zaměření kurzu. Tato kvalifikace umožnila EFT terapeutům vůbec poprvé požádat o pojištění své praxe.

19. prosince 1998 spustilo GoE online fórum nazvané „Meridian Therapy Discussion Group“, které se stalo ústředním bodem pro celosvětovou EFT komunitu, aby zde lidé diskutovali o nové technice spolu s ostatními, které v té době vznikaly, včetně BSFF a TAT.

V roce 1999 vydala Silvia Hartmann první knihu o EFT nazvanou „Adventures in EFT: Your Essential Guide to Emotional Freedom“, která o 15 let později vychází již v šestém vydání. Gary Craig ocenil „Silviinu mistrovskou práci“ a Patricia Carringtonová z ACEP ji nazvala „Nejlepší napsanou knihou o EFT“.

Svou první webovou stránku http://www.MeridianTherapy.co.uk GoE spustilo 11. února 1999, v roce 2001 se doména změnila na TheAMT.com a poté v roce 2016 na GOE.ac. V nabídce bylo také zdarma ke stažení „EFT na 1 stránce“ v překladech v mnoha jazycích. Cílem bylo pomoci lidem mimo USA představit EFT neanglicky mluvícímu světu. Od té doby GoE publikuje a archivuje zprávy a články z energetického světa, přičemž v současné době je členům a hostům každý měsíc zasílán GOE časopis „The Energist“.

Řešení války - CZ titulky