Historie ťukání

Historie ťukání, aneb jak to začalo

Od doby, co v 80. letech minulého století zesnulý zakladatel TFT Dr. Roger Callahan „vyléčil“ ťukáním pod okem Mariin strach z vody, ušlo ťukání dlouhou cestu. Průkopníci jako Gary Craig, Silvia Hartmann, Robert. G. Smith, Rehana Webster, Dr. David Lake, Steve Wells, Karl Dawson, David Feinstein a Dr. Dawson Church pokračovali v další rozvoji ťukání a poskytli nám nové nástroje a metody, jako je Moderní energetické ťukání, Energy EFT, Klasické EFT, Pozitivní EFT, FAST EFT, OPTIMAL EFT, TBT, SET, klinické EFT a MATRIX Reimprinting. Tento článek vysvětluje historii ťukání, různých technik a jejich vzájemné srovnání.

Článek vznikl v dobré víře z mnoha různých zdrojů a je překladem ze GoE. Narazíte-li na chybu, kontaktujte nás.

• TFT – Thought Field Therapy
• Classic EFT – Emotional Freedom Techniques
• Modern Energy Tapping
• Energy EFT
• Positive EFT
• Optimal EFT
• Faster EFT
• TBT – Trauma Busting Technique
• SET – Simple Energy Techniques
• Matrix Reimprinting
• Clinical EFT


Historie TFT  (Thought Field Therapy)

• Zakladatel: Dr. Roger Callahan (1925 – 2013)
• Následník: Joanne M. Callahan (vdova po Dr. Roger Callahanovi)
• Začátek: ca 1980
• Vytvořeno ze: Starodávných map meridiánových drah a bodů
• Následovalo: Klasické EFT

Historie ťukání

Historie ťukání – Dr. Roger Callahan (1925 – 2013) zakladatel TFT

Dr. Roger Callahan byl původním objevitelem ťukání. Byl člověkem, který objevil, že po ťukání na meridiánové body se lidé cítí lépe.
Příběh TFT začal s pacientkou „Mary“, která měla intenzivní strach z vody. Po 18 měsících konvenční terapie s Callahanem jen velmi neochotně přišla k okraji bazénu a řekla, že cítí nepříjemné pocity v břiše. Jelikož Callahan ze starodávných meridiánových map věděl, že žaludek je spojen s bodem pod okem, napadlo ho požádat Marii, aby zatímco se soustředí na nepříjemné pocity v břiše, aby ťukala na bod pod okem. Po chvíli ťukání najednou Mary vykřikla: „Je to pryč! Můj strach z vody, je pryč! Už nemám ty příšerné pocity v břiše!“

Callahan začal experimentovat s ťukáním na meridiánové body a brzy zjistil, že přidáním dalších meridiánových bodů, na které by mohl ťukat, by mohl zvýšit svoji úspěšnost z údajných 20% na 97%. Jeho novinka“ byla zpočátku známá jako „Callahanovy techniky“, ale později se z nich stala TFT – Thought Field Therapy.
Callahan zemřel 4. listopadu 2013

My kurzy TFT nenabízíme, protože věříme, že jak Klasické EFT, tak nástupci Energy EFT i Moderní energetické ťukání (MET) nabízí mnohem více a jednodušší způsob ťukání pro pomoc sám sobě nebo profesionální práci.

Další informace o TFT, kurzech i profesionálech získáte na stránkách:
http://www.rogercallahan.com/


Historie EFT – techniky emoční svobody (Emotional Freedom Techniques)

 

• Zakladatel: Gary Craig
• Začátek: ca 1991
• Konec: Duben 2014
• Vytvořeno z: TFT, NLP
• Následovalo: Moderní energetické ťukání, Pozitivní EFT, Energy EFT, Optimal EFT, Faster EFT, Matrix Reimprinting, TBT, SET

Gary Craig Zakladatel EFT - z Historie ťukání

Gary Craig Zakladatel EFT – z Historie ťukání

Gary Craig se narodil 13. dubna 1940 v USA. Je stanfordským inženýrem, vysvěceným knězem a mistrem praktikem NLP.
V roce 1991 se Gary Craig stal studentem Dr. Rogera Callahana, zakladatele TFT, a během několika příštích let začal vytvářet EFT jako „protokol jednoho zastavení“, který by pokryl mnoho problémů.

Místo, abychom přiřazovali problém k ťukací sekvenci, tak na to jde TFT, v EFT používáme pouze jednu sekvenci a ťukáme na všechny body pro jakýkoliv problém. Tento přístup se mnohem snadněji dá naučit a také z celého procesu odebere intuici, takže výsledky budou spolehlivěji opakovatelné.
Dalším zásadním rozdílem mezi těmito dvěma technikami je, že TFT využívá v procesu „svalový test“ kvůli měření nevědomého odporu, nicméně Gary Craig se jej rozhodl odstranit, protože zejména v rukou začátečníků mohl být „zdrojem potenciální nepřesnosti“.

První EFT materiály vznikly v roce 1995, a to prostřednictvím EFT video kurzu. Jak Gary Craig vzpomíná:

„Nabídl jsem jej několika lidem z mého seznamu terapeutů (ca 20 lidí). Řekl jsem, že jim, že jim vše pošlu bez platby předem, a pokud se jim to bude líbit, že budou souhlasit s tím, že mi pošlou 150 dolarů. Většina z nich mou nabídku přijala a většina z nich mi i peníze poslala.“

Gary Craig, který je již v penzi, přemýšlel o tom, že nějaký druh EFT poradenství by byla „zábavná činnost“, a protože nepotřeboval peníze navíc, mohl ji dělat zdarma.

EFT se dál šířilo a těžilo hlavně z osobních doporučení, z vlastních zkušeností jednotlivých lidí a také z nově vznikajících internetových stránek a příspěvků. Gary Craig také rozesílal zpravodaj a povzbuzoval k příspěvkům, případovým studiím a mnoha úspěšných příběhů o EFT, které si lidé posílali e -maily. EFT bylo do značné míry založeno na politice „otevřenosti“, kde Gary Craig aktivně řekl „spojte EFT s jinými metodami“ nebo „inovujte jej, jak chcete“ – aniž by požadoval jakékoli licenční poplatky nebo na něj uvalil nějaká zákonná omezení.

V roce 1998 byla spuštěna webová stránka Garyho Craiga o EFT – www.EmoFree.com, přičemž doménové jméno bylo zaregistrováno o rok dříve. Gary Craig štědře nabídl každému, kdo chtěl, zdarma videokazetu „EFT Case Histories“ nebo „6 Days at the VA“. Na prodej byla také sada videí „The EFT Course“ z roku 1995 za 170,00 USD + poštovné a také jeho zbrusu nová sada videí „Steps toward becoming The Ultimate Therapist“ za 295,00 USD + poštovné. V tomto okamžiku si Gary Craig zaregistroval obchodní známku ™ a začal používat frázi „techniky emoční svobody“.

.

Zde je Homepage www.EmoFree.com, ze 7. prosince 1998, aneb pohled do Historie ťukání

Zde je Homepage www.EmoFree.com, ze 7. prosince 1998, aneb pohled do Historie ťukání

Jak Silvia Hartmann ve své předmluvě k „Adventures in EFT“ vzpomíná:
„Na podzim roku 1998 se v mých internetových skupinách souvisejících s hypnoterapií neustále objevovala tři malá písmena – EFT. Zjevně to znamenalo techniky emoční svobody a lidé kvůli tomu doslova šíleli.
Došlo to až tak daleko, že moderátoři tuto techniku zakázali zmiňovat, protože diskuze, které byly původně vytvořeny pro hypnoterapeuty, neurolingvisty a obecně pro osobní rozvoj, byly doslova zahlceny EFT.“

Dobrodružství s EFT - Silvia Hartmann 1. paperback edice z 1999 - Historie ťukání

Dobrodružství s EFT – Silvia Hartmann 1. paperback edice z 1999 – Historie ťukání

Znala jsem některé lidí, kteří z této novinky byli tak nadšení, ale nemohla jsem si pomoci a divila se, co na tom, proboha, může být tak úžasného. Nakonec jsem navštívila www.emofree.com a ještě tentýž večer jsem zatelefonoval do států a objednala si základní kurz – 11 videí, 4 audiokazety a tlustý manuál.

Lidé začali požadovat certifikovaný profesionální EFT výcvik poskytovaný profesním orgánem, který reguloval členy a zajišťoval, že dodržují kodex chování upravující jejich etické a profesionální chování. Jedním z důvodů bylo, aby EFT praktici mohli pro svou praxi získat pojištění.

V reakci na tuto potřebu v roce 1998 založily Silvia Hartmann a Chrissie HardistyThe Association for Meridian Therapies” (The AMT), v roce 2006 byl název změněn na „The Association for Meridian and Energy Therapies“ a nakonec v roce 2016 byl změněn na The Guild of Energists (GOE).
Také v tomto roce skupina amerických psychologů založila „The Association for Comprehensive Energy Psychology“ (ACEP).

Chrissie Hardisty & Silvia Hartmann zakladatelky The GOE - vhled do Historie ťukání

Chrissie Hardisty & Silvia Hartmann – zakladatelky The GOE – vhled do Historie ťukání

Silvia Hartmann poté napsala profesionální EFT výcvik, známý jako „Meridian Energy Therapy Practitioner“ (MET Prac), jehož prostřednictvím získaly certifikaci odhadem desítky tisíc EFT praktiků. GoE považovalo EFT za „ambasadora moderních energetických technik“, a proto to bylo hlavní zaměření kurzu. Tato kvalifikace umožnila EFT terapeutům vůbec poprvé požádat o pojištění své praxe.

19. prosince 1998 spustilo GoE online fórum nazvané „Meridian Therapy Discussion Group“, které se stalo ústředním bodem pro celosvětovou EFT komunitu, aby zde lidé diskutovali o nové technice spolu s ostatními, které v té době vznikaly, včetně BSFF a TAT.

V roce 1999 vydala Silvia Hartmann první knihu o EFT nazvanou „Adventures in EFT: Your Essential Guide to Emotional Freedom“, která o 15 let později vychází již v šestém vydání. Gary Craig ocenil „Silviinu mistrovskou práci“ a Patricia Carringtonová z ACEP ji nazvala „Nejlepší napsanou knihou o EFT“.

Svou první webovou stránku http://www.MeridianTherapy.co.uk GoE spustilo 11. února 1999, v roce 2001 se doména změnila na TheAMT.com a poté v roce 2016 na GOE.ac. V nabídce bylo také zdarma ke stažení „EFT na 1 stránce“ v překladech v mnoha jazycích. Cílem bylo pomoci lidem mimo USA představit EFT neanglicky mluvícímu světu. Od té doby GoE publikuje a archivuje zprávy a články z energetického světa, přičemž v současné době je členům a hostům každý měsíc zasílán GOE časopis „The Energist“.

V dubnu 1999 se v hotelu Meridian v Gatwicku ve Velké Británii konala první GOE konference –  European EFT & Energy Therapies Conference. Od roku 2010 se každoročně v říjnu nebo listopadu koná výroční GoE konference – GoE Energy conference.

V roce 1999 byl z organizace vyloučen jeden z původních GOE lektorů. Následně si tato osoba ve Spojeném království založila skupinu pod podobným názvem jako „The AMT“ (pozn. Předchůdce GOE). Neměli však požadovaný talent k sepsání vlastních EFT manuálů, a místo toho několik let plagiovali MET Prac manuály a materiály – minimálně do roku 2005. Nabízeli také profesionální členství každému, kdo jim poslal e-mail, aniž by absolvoval nějaké formální školení.

Hned od začátku se The GoE rozhodlo, že profesionální členové musí absolvovat profesionální výcvik a také souhlasit s GOE kodexem a etickým chování, než budou doporučeni veřejnosti.

V roce 2000 Gary Craig uvedl na trh svůj první produkt s názvem The EFT Manual, který zpřístupnil zdarma ke stažení jako e-knihu. To urychlilo rozvoj této techniky společně s otevřenou politikou Garyho Craiga vůči EFT. Nicméně s touto volností bez kontroly měly různé části EFT komunity různé představy o směru této techniky. GoE a ACEP pokračovaly v prosazování profesionálních standardů pro EFT praktiky, ale jiní si mysleli, že rychlejší růst je lepší. Rozpor narůstal také v téměř teologických otázkách, jako například, zda by EFT mělo být považována za součást psychologie (známé jako „energetická psychologie“), nebo zda by mělo být vlastní samostatným odvětvím, nebo zda je EFT energetická technikou, kde se ťukáním na meridiány uvolňuje stagnující energie, nebo je to jen velmi účinná technika na „přerušení vzoru“.

V roce 2002 se Silvia Hartmann rozhodla opustit EFT komunitu, aby vytvořila svou vlastní energetickou techniku nazvanou Energie v pohybu (EMO, Emociální transformace nebo EMO), ale ještě než odešla, zanechala dar na rozloučenou, kterým byla její kniha „Pokročilé EFT vzorce„. Od roku 2002 do roku 2011 zůstalo GoE mimo EFT politikaření, aby se zaměřila na poslání – výchova a školení vysoce kvalifikovaných profesionálních EFT praktiků a také na propagaci odvětví.

V listopadu 2005 Gary Craig vytvořil a spustil, výcvikový program nejvyšší úrovně „EFT Master“, aby „zvedl laťku kvality EFT“. V tom, co někteří považovali za „elitářskou“ skupinu, se však objevilo mnoho problémů a certifikováno bylo pouze 29 lidí. Gary Craig se v říjnu 2007 rozhodl ukončit své zapojení do programu a požádal stávající EFT mistry, aby se sami spravovali a provozovali jej, jak chtějí. Rozhodli se založit si vlastní webovou stránku a nenechat nikoho jiného, aby se připojil nebo dokončil program EFT Master. link

V roce 2005 začal také Dawson Church nabízet svou vlastní verzi ťukání nazvanou „Clinical EFT“, která je „schválena pro lékaře, sestry, psychology a sociální pracovníky“. Dawson Church a jeho kolega David Feinstein začali používat klinické EFT jako „motor“ svého úsilí, za nímž byly vědecké studie a výzkumy. Vyvrcholením bylo EFT setkání s Americkou psychologickou asociací (APA) a vytvoření Pracovní skupiny pro empiricky ověřené léčby.

V roce 2008 se Gary Craig, znepokojený rozdíly mezi EFT výcviky, pokusil zpřísnit svou otevřenou politiku a zavedl „Certifikační EFT program“. Gary Craig se také rozhodl zrušit svou podporu kurzů a kvalifikací EFT, které dříve podporoval, což způsobilo, že se komunita EFT rozpadla na malé skupiny.

Ani Certifikační EFT program však nebyl úspěšný. Podle vlastního přiznání Garyho Craiga: link

„Brzy jsem zjistil, že vytvořit kvalitní certifikační program je skličující úkol, a protože jsem v podstatě rozdával EFT prostřednictvím EFT manuálu a prodával naše DVD za nízké ceny, neměl jsem finance ani dostupné zaměstnance, abych vytvořil plnohodnotnou certifikaci.”

Poté Tina Craig, dcera Garyho Craiga, vytvořila sérii EFT zkoušek s více možnostmi výběru, které poskytují Akademickou EFT certifikaci. EFT kůň se tím však „velmi uzavřel ve stájí“, a kurz Tiny Craigové se tak stal jen jedním z mnoha nabízených.

Během roku 2009 začala být zábava zakladatele EFT narušována negativní kritikou od malého procenta vysoce hlasitých jedinců. Gary Craig také mluví o záplavě otázek, které dostával na nejrůznější témata a nejrůznější problémy v mnoha jazycích a z mnoha zemí světa.

Nakonec mu jeho lékař řekl, že měl infarkt, i když neměl žádné příznaky.

Dne 12. prosince 2009 Gary Craig oznámil, že 15. ledna 2010 odejde ze světa EFT, ale zdá se, že toto datum se posunulo na červen 2010. Ve svém oznámení o odchodu do důchodu uvedl:

„Řešením pro mě je, abych uhnul z cesty a předal vám jméno EFT.“

Tina Craig (2014), www.EFTCertification.com - z Historie ťukání

Tina Craig (2014), www.EFTCertification.com – z Historie ťukání

S odchodem Garyho Craiga do důchodu přišla potenciální ztráta více než deseti let článků o EFT a historií případů na jeho webových stránkách www.EmoFree.com, takže Dawson Church založil organizaci nazvanou „EFT Universe“, která bude hostovat tento obsah. Toto bylo spuštěno 5. června 2010. EFT Universe také aktualizovalo EFT Manuál Garyho Craiga a stalo se EFT certifikačním orgánem výcviků pro více než tisíc praktiků během tří let.

Poté, co Gary Craig původně prohlásil, že nechce podporovat žádného profesionálního poskytovatele EFT před jiným, později oznámil, že jeho dcera Tina Craig byla jeho preferovanou volbou. Bylo to v době, kdy Tina představila svůj vlastní nový „ACEP EFT Certification Program“ prostřednictvím americké organizace ACEP. Tento program běžel, dokud v roce 2015 nevypršela Tině Craig smlouva s ACEP a kurz byl pozastaven.

V roce 2011 vznikla skutečná potřeba nového směru pro EFT komunitu, aby se spojila, a tak se Silvia Hartmann vrátila na EFT scénu tím, že ve spolupráci s GoE trenéry napsala nový profesionální třídenní certifikovaný EFT kurz nazvaný „Energy EFT Master Practitioner“ (EFTMP). Kurz se ukázal jako oblíbený. K březnu 2016 získalo 1 132 lidí status Energy EFT Master Practitioner a rozhodli se stát plnohodnotnými členy GOE.

V roce 2012 napsala Silvia Hartmann knihu „Energy EFT“, aby ji seznámila klasicky vyškolené EFT praktiky a EFT příznivce a uživatele s novými metodami a technikami. Jak výcvik Energy EFT Master Practitioner, tak kniha Energy EFT se shodují v tom, že EFT je energetická modalita a energetické techniky by měly být odlišnou a samostatným odvětvím, než psychologie.

V dubnu 2014 Gary Craig oznámil oficiální spuštění své nové techniky „Optimal EFT“, která podle jeho slov zahrnuje klasické EFT, „duchovní principy“ a také kvantovou fyziku. V prohlášení o poslání je:

„Zkoumal bych pokročilé úrovně léčení, které daleko přesahují to, co může nabídnout medicína, EFT nebo cokoli jiného.“ Tento nový web je o tom všem a EFT je ideálním nástrojem k otevření dveří do tohoto zářivého nového Paláce možností.“

Vydání Optimal EFT v roce 2014 znamená konec vývoje klasického EFT.

V roce 2016 vydalo GoE obsáhlou knihu Classic EFT, která obsahuje klíčové a nyní nedostupné tituly Silvie Hartmann Adventures in EFT, The Advanced Patterns of EFT, Easy EFT a EFT & NLP. V této kolekci jsou také zahrnuty klíčové články o vývoji od klasického EFT k energetickému EFT. Tento titul má více než 550 stran a 165 000 slov, a proto je doporučen pro energetické výzkumníky a energetické historiky.

ll

Tím Historie ťukání končí, následují podrobné informace a odkazy na tvůrce a techniky, které vychází z ťukání.

Historie ťukání
Historie ťukání
Historie ťukání
Historie ťukání
Historie ťukání
Historie ťukáníHistorie ťukání

Historie ťukání
Historie ťukání
Historie ťukání
Historie ťukání
Historie ťukání